Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021 18:41

Αστέρες Αναστασόπουλος, Κέρι, μόνη πρώτη η Καλαμάτα

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 2-0
Του Ιωάννη Τσετσέκου
Την γλυκιά μοναξιά της κορυφής, απολαμβάνει η Καλαμάτα, που νίκησε στην Παραλία, εύκολα και δίκαια, τον Αστέρα Βλαχιώτη 2-0, βελτιώνοντας αισθητά την εικόνα της στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, διατηρώντας παράλληλα για 5ο σερί παιχνίδι απαραβίαστη την εστία της.

Η «Μαύρη Θύελλα» είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ηρεμία, υπομονή στο παίξιμό της, ανασταλτικά δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, απέναντι στον αντίπαλό της που… ήθελε αλλά δε μπορούσε (ηγέτης στα μετόπισθεν ο Μπακαγιόκο, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι στην άμυνα), ήλεγξε το ρυθμό και την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λεπτου, κυκλοφόρησε τη μπάλα, αξιοποιώντας παράλληλα στο έπακρο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Ο Αναστασόπουλος εξαιρετικός στα χαφ, σφράγισε την εμφάνισή του με ένα έξοχο γκολ στο 35’ με σουτάρα στην δεξιά γωνία της εστίας του Φαρμάκη, έξω από την περιοχή, σε φάση που οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ ωραία τη μπάλα με κοντινές πάσες στα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο Αστέρας πάντως στο 19’  σε πέσιμο του Μάρτσεφ από τον Μπακαγιόκο στα καρέ, ζήτησε πέναλτι που δεν του δώθηκε και στα πρώτα 10΄μπήκε πιο ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο. Σταδιακά όμως η Καλαμάτα, πήρε μπρος, δυσκολεύτηκε βέβαια να μπει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, λόγω και της διπλής ζώνης άμυνας του Βαζάκα, αλλά είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η «Μαύρη Θύελλα» ήταν πάλι καλύτερη, ο Μπουσμπίμπα σε κανά δυο περιπτώσεις «χόρεψε» την άμυνα του Αστέρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα, είχε σουτ του Κέρι στο 67’ από μακριά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και πλασέ στο 80΄ του Σουμπίνιο που έφυγε ελάχιστα άουτ, δίπλα από το κάθετο δοκάρι και στο 85’ ο επίσης πολύ καλός στην οργάνωση του παιχνιδιού Κέρι, με πλασέ από την περιοχή, «σφράγισε» τη νίκη της τοπικής μας ομάδας, σημειώνοντας το 2-0.

Η Καλαμάτα  διαθέτει έμπειρους και καλούς παίκτες σε όλες τις γραμμές, με πιο βελτιωμένο και τον Σουμπίνιο στην συνέχεια, αποκτώντας περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι της θα δείχνει καλύτερη, κυνηγώντας έτσι με αξιώσεις το στόχο της.

Την κίτρινη αντίκρισαν οι Κέρη, Τσελεπίδης, Σουμπίνιο.

Διαιτητής: Άγγελος Μπακογιάννης (Αθηνών)

Βοηθοί: Αθανάσιος Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Νιδριώτης Μιχάλης (Αθηνών)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταϊρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ, ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ (68’ Παπατόλιος), ΠΑΥΛΙΔΗΣ (81’ Τριανταφυλλάκης), Σουμπίνιο (81’ Αλεξόπουλος), ΚΕΡΙ, Φελίπε (68’ Μαρκόφσκι), Μπουσμπίμπα (58’ Ηλιόπουλος)

Αστέρας Βλαχιώτη (Γιώργος Βαζάκας): Φαρμάκης, Κουρτέσης (72’ Ευαγγελιδάκης), Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Καλλέργης (61’ Παπούλης), Μπρακαμόντε (82’ Παπουτσίδης), Σκεντεράι, Βερνάρδος (82’ Τουλουβασίλης), Μάρτσεφ (82’ Πατσαρούχας)