Κυριακή, 04 Σεπτεμβρίου 2022 18:14

Κολυμβητική ομάδα του Ν.Ο.Καλαμάτας «Ο Ποσειδών»: 3η καλύτερη στο 1ο Περιφερειακό Πρωτάθλημα

Κολυμβητική ομάδα του Ν.Ο.Καλαμάτας «Ο Ποσειδών»: 3η καλύτερη στο 1ο Περιφερειακό Πρωτάθλημα

Έχοντας πετύχει σημαντικές διακρίσεις στους αγώνες της θερινής περιόδου το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας «Ο Ποσειδών» ξεκινά τη νέα αθλητική χρονιά με υψηλότερες προσδοκίες και στόχους. Ο ΝΟΚ έκανε την ανασκόπηση του αγωνιστικού τμήματος κολύμβησης κατά τον θερινό κύκλο αγώνων, η οποία έχει ως εξής:

           «Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν τα παιδιά της αγωνιστικής ομάδας κατά την διάρκεια του θερινού κύκλου αγώνων συνεχίζοντας τις επιτυχίες που είχαν στα χειμερινά πρωταθλήματα. Οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας μέσα από μια σειρά αγώνων προετοιμασίας αναδείχθηκαν 3η καλύτερη ομάδα στο 1ο Περιφερειακό Πρωτάθλημα, ενώ είχαν ιδιαίτερα σημαντικές διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

          Η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε 9/4 στο "Κύπελλο Άνοιξης" στην Πάτρα με διοργανωτή τον ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ. Αγωνίστηκαν 14 κολυμβητές - κολυμβήτριες κατακτώντας ένα αργυρό μετάλλιο και δύο χάλκινα.

          Στα "38α ΝΙΟΒΕΙΑ" 15-17/4 στην Θεσσαλονίκη με τον Χρυσομάλλη Μάριο να καταλαμβάνει την 4η θέση στα 100ΠΕΤ. Στην ίδια πόλη 15/4 διεξήχθησαν οι "Πανελλήνιοι Αγώνες Λυκείων" με τον Χρυσομάλλη να κερδίζει την πρώτη θέση στα 100ΕΛ.

          Στην Καλαμάτα 7- 8/5 διοργανώθηκε το "5ο Κύπελλο Σ. Κοντόπουλος", σε έναν αγώνα θεσμό για τα κολυμβητικά δρώμενα της πόλης μας. Μετά από δύο χρόνια αναστολής λόγω των περιοριστικών μέτρων του κορωνοϊού, ο αγώνας πραγματοποιήθηκε με την συμμετοχή 550 παιδιών από ομάδες της περιφέρειας και της Αθήνας με το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας να συμμετέχει με 28 παιδιά στις αγωνιστικές κατηγορίες κατακτώντας 18 μετάλλια (9 χρυσά – 3 αργυρά – 6 χάλκινα).

          Στις 13-15/5 συμμετείχαμε στο "Grand Prix Ακρόπολις" με τους Κούρο Βασίλη, Κορομπόκη Βασίλη και Σκιαδοπούλου Όλγα.

          Συμμετείχαμε στον "1ο Αγώνα Θερινής Περιόδου της Περιφέρειας" στην Καλαμάτα 21/5 με 22 παιδιά.

          Επίσης συμμετείχαμε στην "1η Φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αγωνιστικών Κατηγοριών - Περιφερειακό Πρωτάθλημα" στις 25-26/6 στην Πάτρα. Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας στους άνδρες ήταν 2ος στην βαθμολογία με 328 βαθμούς πίσω από την ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ και στις γυναίκες 4ος με 195 βαθμούς (1η ΝΕΠ, 2ος ΝΟΠ, 3η ΝΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ) ενώ στην γενική βαθμολογία η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας ήταν 3η με 523 βαθμούς (1η ΝΕΠ, 2ος ΝΟΠ). Ο Χρυσομάλλης επίσης αναδείχτηκε καλύτερος κολυμβητής των αγώνων βάσει της διεθνούς βαθμολογίας της FINA.

          Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2003 και άνω)

Σκιαδοπούλου Όλγα                                 50ΕΛ              29’’12                  1η

                                                              50ΠΕΤ          30’’48                  1η

                                                              50ΠΡ             37’’03                  1η

 

ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (2004-2005)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης             50ΕΛ              23’’19                 1ος

                                                              100ΕΛ             51’’14                 1ος

                                                              50ΠΕΤ           25’’17                 1ος

 

ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (2006-2007)

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος                 50ΕΛ             25’’52                3ος

                                                              100ΕΛ            55’’05                2ος

                                                              200ΕΛ         2’00’’57                 1ος

Κούρος Βασίλειος                                     50ΕΛ              25’’11                2ος

                                                              50ΥΠ            28’’54                 1ος

                                                              100ΥΠ         1’03’’06                 1ος

Τσιχριτζής Παντελεήμων                          100ΕΛ            59’’05                4ος

                                                              50ΠΕΤ          28’’87                4ος

                                                              100ΠΕΤ       1’05’’29                3ος

Μαρούλη Βαλεσία                                     50ΕΛ              29’’11                  1η

                                                              50ΥΠ            32’’58                  3η

                                                              50ΠΕΤ           30’’14                  5η

Πολυχρονοπούλου Αφροδίτη                     100ΕΛ          1’25’’17                10η

                                                              50ΠΡ             50’’60                10η

                                                              100ΠΡ          1’54’’01                  8η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή                                 50ΠΡ             40’’88                  7η

                                                              100ΠΡ          1’31’’99                  7η

                                                              200ΠΡ         3’28’’12                  8η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ/ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (2008)

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος                         50ΠΡ             35’’94                3ος

                                                              100ΠΡ          1’19’’24                3ος

                                                              200ΠΡ        2’54’’66                2ος

Σπυρόπουλος Αριστείδης                          200ΕΛ         2’06’’85                 1ος

                                                              400ΕΛ         4’25’’32                 1ος

                                                              800ΕΛ         9’20’’43                 1ος

Κουλοπούλου Χριστίνα                              50ΥΠ            33’’40                  2η

                                                              100ΥΠ         1’15’’35                  3η

                                                              200ΥΠ        2’43’’18                  3η

Πολυχρονοπούλου Άρτεμις                       50ΕΛ              31’’28                  5η

                                                              100ΕΛ           1’11’’01                  5η

                                                              50ΠΡ             43’’19                  6η

Σκουράκη Κων/να                                    200ΕΛ         2’25’’01                  2η

                                                              400ΕΛ         5’14’’42                  2η

                                                              800ΕΛ       10’25’’09                  1η

Τσαλίκη Ολυμπία                                      100ΕΛ          1’09’’90                  4η

                                                              200ΕΛ         2’33’’75                  3η

                                                              100ΥΠ         1’22’’75                  5η

Φραγκούλη Μαρία-Σοφία                           50ΕΛ              31’’22                  4η

                                                              50ΠΕΤ          32’’49                  1η

                                                              100ΠΕΤ        1’18’’71                  3η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ/ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (2009)

Ζερβάκης Θεόδωρος                                 50ΕΛ              30’’14                3ος

                                                              50ΥΠ            36’’73                7ος

                                                              100ΥΠ         1’20’’84                5ος

Κουρέας Βασίλειος                                    100ΕΛ          1’09’’38                3ος

                                                              50ΥΠ            35’’59                6ος

                                                              100ΥΠ         1’16’’60                3ος

Λούκος Ευάγγελος-Παναγιώτης                50ΕΛ             28’’44                2ος

                                                              200ΕΛ         2’19’’46                 1ος

                                                              50ΠΕΤ           32’’41                3ος

Λούκος Κων/νος-Θεοφάνης                       400ΕΛ         5’09’’55                3ος

                                                              50ΠΡ             42’’50                4ος

                                                              100ΠΡ         1’33’’83                5ος

Τζοβάρας Νικόλαος                                  50ΕΛ             27’’93                 1ος

                                                              100ΕΛ          1’01’’79                 1ος

                                                              50ΥΠ            33’’75                4ος

Τσετσέκος Γεώργιος                                 50ΠΡ             42’’85                5ος

                                                              100ΠΡ         1’35’’94                6ος

                                                              200ΠΡ        3’25’’84                4ος

Μητροπούλου Ευαγγελία                           50ΕΛ             30’’55                  1η

                                                              200ΕΛ         2’19’’93                  1η

                                                              400ΕΛ         4’50’’52                  1η

 

          Στις 13-16/7 η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στην ''2η Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κατηγοριών " στο ΟΑΚΑ με 12 παιδιά που είχαν πάρει την πρόκριση. Όλα τα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο αποτέλεσμα σε έναν ιδιαιτέρως απαιτητικό αγώνα, με προκριματικές κούρσες το πρωί και τελικούς το απόγευμα και πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις.

          Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (2004-2005)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης           50ΕΛ              23’’59 (προκρ.)

                                                                                 23’’39                   1ος

                                                            100ΕΛ             52’’32 (προκρ.)

                                                                                   51’’11                   1ος

                                                            50ΠΕΤ           25’’76 (προκρ.)

                                                                                  25’’28                  4ος

 

ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (2006-2007)

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος               50ΕΛ              24’’53 (προκρ.)

                                                                                  24’’76                  6ος

                                                            100ΕΛ            54’’83                 13ος

                                                            200ΕΛ         2’00’’39                 10ος

Κούρος Βασίλειος                                   50ΕΛ             24’’60                 10ος

                                                            50ΥΠ             28’’99                 12ος

                                                            100ΥΠ         1’03’’26                 17ος

Μαρούλη Βαλεσία                                   50ΕΛ              29’’01                 22η

                                                            50ΥΠ             32’’63                  16η

                                                            50ΠΕΤ           30’32                  13η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ/ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (2008)

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος                       50ΠΡ             35’’77                33ος

                                                            100ΠΡ          1’19’’13                33ος

Σπυρόπουλος Αριστείδης                        200ΕΛ         2’05’’65 (προκρ.)

                                                                               2’04’’93                  6ος

                                                            400ΕΛ         4’26’’58 (προκρ.)

                                                                                4’24’’15                  5ος

                                                            800ΕΛ         9’10’’62                  5ος

Κουλοπούλου Χριστίνα                            50ΥΠ             33’’87                  13η

                                                            100ΥΠ          1’15’’26                 26η

                                                            200ΥΠ        2’45’’86                 27η

Σκουράκη Κων/να                                  200ΕΛ           2’2’’04                 20η

Φραγκούλη Μαρία-Σοφία                         50ΠΕΤ          33’’38                  31η

                                                            100ΠΕΤ        1’15’’00                 26η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ/ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (2009)

Λούκος Ευάγγελος-Παναγιώτης              50ΕΛ             28’’60                24ος

                                                            200ΕΛ         2’18’’26                 11ος

                                                            50ΠΕΤ           31’’09                22ος

Τζοβάρας Νικόλαος                                50ΕΛ             27’’50                 11ος

                                                            100ΕΛ          1’02’’10                 13ος

                                                            50ΥΠ             33’’54                22ος

Μητροπούλου Ευαγγελία                         50ΕΛ             29’’85                  13η

                                                            200ΕΛ           2’19’’31 (προκρ.)

                                                                               2’19’’82                   8η

                                                            400ΕΛ          4’52’’49 (προκρ.)

                                                                               4’50’’39                   7η

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

          Στους Παίδες, Παμπαίδες ΑΒ ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με 87,5 βαθμούς κατέλαβε την 39η θέση σε 101 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

          Στις Κορασίδες, Παγκορασίδες ΑΒ ήταν 55ος με 33,5 βαθμούς σε 92 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

          Στην Γενική Παίδων - Παμπαίδων ΑΒ & Κορασίδων - Παγκορασίδων ΑΒ με 121 βαθμούς κατετάγη 44ος ανάμεσα σε 118 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

          Στην κατηγορία Εφήβων με 50 βαθμούς ήταν 15ος(4ος επαρχιακός σύλλογος) σε 54 σωματεία που βαθμολογήθηκαν.

          Στην Γενική Εφήβων - Νεανίδων 26ος(8ος επαρχιακός σύλλογος)με 50 βαθμούς σε 71 σωματεία που βαθμολογήθηκαν(στις νεάνιδες δεν είχαμε συμμετοχή).

          Συμμετοχή 19-22/7 στο ΟΑΚΑ στο "Εθνικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών" ο Χρυσομάλλης στα 50ΕΛ με χρόνο 23’’42 προκρίθηκε στον τελικό, όπου με 23’’48 κατέλαβε την 6η θέση. Στα 100ΕΛ με 51’’99 ήταν 9ος με χρόνο στα προκριματικά 51’’69. Ο Κούρος Βασίλης στα 50ΕΛ με επίδοση 24’’85 ήταν 44ος και στα 50ΥΠ με 28’’60 ήταν 28ος. Η Σκιαδοπούλου Όλγα στα 50ΕΛ 29’’31 (36η), 50ΥΠ 32’’88 (37η) και στα 50ΠΡ 36’’46 (36η).

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

          Στην Κατηγορία Ανδρών ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με 20 βαθμούς ήταν 19ος σε 35 σωματεία που βαθμολογήθηκαν (4ος επαρχιακός σύλλογος).

          Στην Γενική Ανδρών - Γυναικών κατετάγη 31ος σε 47 σωματεία που βαθμολογήθηκαν (στις γυναίκες δεν είχαμε βαθμολογία).

          Σημαντική κατά την εφετινή περίοδο ήταν η στήριξη του επιχειρηματία Λάμπρου Σώτηρα στην οργανωμένη προσπάθεια των κολυμβητικών τμημάτων του Ν.Ο. Καλαμάτας "Ο Ποσειδών".

          Ο επιχειρηματίας ήταν δίπλα σε όλες τις αποστολές των παιδιών φροντίζοντας για την ομοιόμορφη αθλητική εμφάνιση της ομάδας μας. Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας ευχαριστεί την σημαντική στήριξη από την εταιρία "Ανεφοδιασμό Σκαφών Λ. Σώτηρα".

          Η συνεχώς ανοδική πορεία του κολυμβητικού τμήματος με τις επιτυχίες που φέρνουν κάθε χρονιά οι κολυμβητές και κολυμβήτριες της αγωνιστικής ομάδας θέτουν καινούργιες βάσεις για την επίτευξη υψηλότερων στόχων την νέα χρονιά που ξεκινά».